Odsłonięcie tablicy pamiatkowej

W miejscowości Liszno, gm. Rejowiec Fabryczny dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej pomordowanym Żydom z tej miejscowości.
Jak wynika z relacji żyjących świadków w czasie wojennej zawieruchy, hitlerowcy dokonywali zabójstwa mieszkających w Lisznie mieszkańców narodowości żydowskiej w miejscu, gdzie ich napotkali. Nie rzadko również dokonywano zabójstwa na posesjach. Łącznie w maju 1942 zamordowano 31 Żydów. Przeważnie były to całe rodziny. Tylko nielicznej grupie ludności żydowskiej ( około 5 osób)udało się cudem uniknąć śmierci. Po wycofaniu się żołnierzy hitlerowskich mieszkańcy postanowili pochować pomordowanych w zbiorowej mogile na rogatkach miejscowości.
Kilka lat temu na ślad tamtych wydarzeń natrafił Pan Zbigniew Niziński, Prezes i założyciel Fundacji "Pamięć, która trwa", który poprzez rozmowę z miejscowymi ludźmi zlokalizował miejsce pochówku pomordowanych. Dzięki jego staraniom w dniu 14 listopada 2013 roku w miejscu nieoznakowanej mogiły stanął pomnik upamiętniający wydarzenie sprzed ponad siedemdziesięciu lat.
W uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczyły władze samorządowe Gminy Rejowiec Fabryczny reprezentowane przez Wójta Gminy Pana Zdzisława Krupę, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mirosława Maziarza, radnych gminnych z terenu miejscowości Liszno, Gołąb, Toruń, Liszno Kolonia, Radnego Rady Powiatu Chełmskiego oraz sołtysów okolicznych miejscowości.
Na uroczystościach obecni byli również proboszcz Parafii Kanie ksiądz kanonik Stanisław Furlepa, Główny Rabin Polski Michael Schudrich oraz inicjator powstania pomnika Pan Zbigniew Niziński.
W obecności licznie zebranych mieszkańców oraz dzieci, młodzieży i Grona Pedagogicznego z Zespołu Szkół w Lisznie, modlitwę za zmarłych odmówili kolejno Rabin Schudrich i Ksiądz Proboszcz Furlepa. Zebrani wysłuchali również montażu słowno- muzycznego w wykonaniu młodzieży z tutejszego Gimnazjum.