Gmina Rejowiec Fabryczny zaprasza na IX Jarmark Pawłowski- Ginące Zawody

Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia ( w b.r. 1.08.) Gmina Rejowiec Fabryczny organizuje Jarmark Pawłowski - Ginące Zawody. Impreza organizowana jest na wzór staropolskich jarmarków. Jarmark Pawłowski został powołany do życia aby chronić dziedzictwo kulturowe Lubelszczyzny i kultywować bogate tradycje rzemiosła pawłowskiego. Corocznie kilkudziesięciu twórców ludowych (w roku ubiegłych 200) reprezentujących zawody, które obecnie należą do rzadko wykonywanych; oferują do sprzedaży swoje wyroby. Goszczą u nas m.in. przedstawiciele bednarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś wieś polska. Specjalnie dla uczestników Jarmarku twórcy ludowi na żywo demonstrują wykonywanie swoich wyrobów. Można osobiście usiąść za kołem garncarskim, warsztatem tkackim czy i innym urządzeniem, które niegdyś służyło jako warsztat pracy dla wielu osób oraz popróbować własnych sił przy wykonywaniu dzieł rękodzielniczych. Dla uczestników organizowane są liczne konkursy tematycznie związane z ginącymi zawodami, konkursy sponsorskie.

Przewidujemy konkursy :

• X Powiatowy Konkurs Garncarski
  • "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu",
  • "Na lokalną potrawę".

Uzupełnienie swojskiej sielankowej atmosfery jaka towarzyszy Jarmarkowi Pawłowskiemu stanowią kapele i zespoły śpiewacze z Lubelszczyzny. Gospodynie ze Stowarzyszenia Agroturystycznego przygotowują tradycyjne potrawy. Jarmark odwiedza kilkutysięczna rzesza miłośników rzemiosła i folkloru lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i mazowieckiego. Od 5 lat Jarmark Pawłowski organizowany jest wspólnie z Radiem Lublin. Jarmark jest wydarzeniem już zauważalnym i znaczącym w województwie lubelskim, dowodem jest nagroda "Perełka Lubelszczyzny" przyznana w 2004 r. W roku bieżącym Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody" organizowany jest w ramach projektu "Pawłowskie Spotkania z Ginącymi Zawodami", który uzyskał dofinansowanie w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" w zakresie małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Patronat honorowy nad IX Jarmarkiem Pawłowskim "Ginące Zawody" objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Grabczuk oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Jacek Czerniak.

W załączeniu :

1) Karta zgłoszeniowa na IX Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody"

2) Karta zgłoszeniowa i Regulamin Konkursu "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu",

3) Karta zgłoszeniowa i Regulamin Konkursu na lokalną potrawę "O Złotą Chochlę.

4) Regulamin konkursu na najładniejszą prezentację

Szczegółowe informacje o organizacji i warunkach uczestnictwa można uzyskać w Urzędzie Gminy Rejowiec Fabryczny u Pani Małgorzaty Czerwińskiej tel. (082) 566-42-02, rada@ug.rejowiec.pl lub Pana Andrzeja Kosza tel. (082) 566-46-03 e-mail gokpawlow@op.pl.