Jak zaangażować mieszkańców do wspólnego działania? Pomysł zrodził się na jednym ze spotkań Grupy Odnowy Miejscowości Kanie - Stacja. Zaproponowano wówczas przeprowadzenie kursu kulinarnego. Pomysł ten miał doprowadzić do pełnej integracji środowiska lokalnego. Od pomysłu do realizacji było już niedaleko. Panie Lilianna Czerniak i Mirosława Rybińska, rozwiesiły ogłoszenia o kursie, uzgodniły wszystkie niezbędne sprawy ze specjalistą z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie Panią Marzeną Borkowską. Do projektu zgłosiło się 26 osób - i to nie tylko z jednej miejscowości ale także z okolicznych miejscowości tj. z Leszczanki, Kaniego, Gołębia, Liszna- Kolonii, Liszna. Pracy było naprawdę dużo.

I tak, w dniu 18 marca 2010r. w pomieszczeniach świetlicy w Kanie - Stacja, rozpoczął się kurs kulinarny. Panie, uśmiechnięte, wszystkie w pięknych fartuszkach, wysłuchały porad i wskazówek specjalisty. Następnie podzielone na trzy zespoły, zaopatrzone w przepisy, przystąpiły do przygotowania potraw. W pierwszym dniu przygotowywano głównie potrawy z drobiu, ryb, mięs czerwonych, drugi dzień to pieczenie ciast , trzeci dzień upłynął na przygotowywanie sałatek i surówek. Na zakończenie, w dniu 20 marca 2010r. o godz. 14,00 zorganizowany został pokaz i degustacja przygotowanych potraw. Uczestnicy kursu składają serdeczne podziękowania Pani Marzenie Borkowskiej z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie, za przeprowadzenie kursu, pomoc i życzliwość okazaną w każdym dniu.
Panu Krzysztofowi Drożdżykowi za udostępnienie pomieszczeń do przeprowadzenia kursu.

Paniom z Grupy Odnowy Miejscowości Kanie-Stacja gratulujemy wspaniałej organizacji.
Dziękujemy wszystkim Paniom uczestniczącym w kursie.