Czwartek, 16 maja 2024     Kontrast:

Projekt ten realizowany był przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich 2004-2006" Działanie 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego".

W wyniku przeprowadzonego przedsięwzięcia osiągnięto zaplanowany cel tzn. przywrócono rynkowi i położonemu obok parkowi dawne funkcje jako centrum miejscowości ( Pawłów posiadał w przeszłości prawa miejskie). Rynek z parkiem stanowi całość i jako przestrzeń publiczna służy na co dzień mieszkańcom jako ciąg pieszy, deptak i miejsce spotkań. Zainstalowane oświetlenie stwarza możliwości bezpiecznego korzystania z rynku i parku także w porze wieczorowej co szczególnie widoczne jest w okresie letnim ( mieszkańcy, szczególnie młodzi, spacerują po rynku i parku w drodze do Domu Kultury jak też przesiadują na ławeczkach w parku ). Zaakcentowane na placu runku miejsca postojowe pozwalają na niekonfliktową obsługę budynków położonych przy tym placu lub w pobliżu ( budynek przedszkola, sklepy, budynki mieszkalne) porządkując ruch na rynku. Położony w pobliżu parking służy do dłuższych postojów: obsługuje na co dzień budynki ośrodka kultury, oświaty.

Realizacja projektu doprowadziła do uporządkowania centrum miejscowości jako przestrzeni publicznej jednocześnie uwidoczniła inne mankamenty miejscowości, a mianowicie konieczność zagospodarowania terenów położonych w sąsiedztwie ( komunalnych i prywatnych ) co będzie następnym etapem, celem mieszkańców i samorządu określonym w Planie Rozwoju Miejscowości Pawłów.

Rewitalizacja Pawłowa 1 Rewitalizacja Pawłowa 2