Projekt realizowany przez Gminę Rejowiec Fabryczny z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 "Odkrywamy na nowo stare rzemiosła"
Celem projektu jest kultywowanie, promocja i popularyzacja twórczości ludowej, rzemiosła i rękodzieła artystycznego Lubelszczyzny poprzez zorganizowanie pleneru rzeźbiarskiego, warsztatów bednarskich i XIII Jarmarku Pawłowskiego - Ginące Zawody.
Uważamy iż cel został w 100 % osiągnięty.
Idea miała służyć i służyła zachowaniu i przekazaniu tradycji "ginących zawodów" i dziedzictwa kulturowego obecnym i przyszłym pokoleniom. Działania polegały na zorganizowaniu:
• 5 dniowego pleneru rzeźbiarskiego w dniach 9 -13 czerwca 2014r.
• 5 dniowych warsztatów bednarskich w dniach 7-11 lipca 2014r
• XIII Jarmarku Pawłowskiego - Ginące Zawody w dniu 03.08.2014 r.
Plener Rzeźbiarski został zorganizowany w dniach 9 . 13 czerwca 2014 roku. Pięciu rzeźbiarzy / twórców ludowych /z terenu Województwa Lubelskiego zmagało się w upale, aby z wielkich pni topolowych wyczarować pięć pięknych rzeźb.
Powstałe prace są efektem pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Gminę Rejowiec Fabryczny w ramach projektu pod nazwą "Odkrywamy na nowo stare rzemiosła". Tematem przewodnim pleneru były postacie zawodów niegdyś bardzo powszechnie wykonywanych przez mieszkańców Pawłowa. W rezultacie w parku stanęły rzeźby przedstawiające stolarza, kołodzieja, garncarza, bednarza i kowala. Wykonawcami pracy byli: Jan Pawłowski z Włodawy, Tomasz Dudzik z Jabłonia, Mariusz Opoka z miejscowości Adelina gm. Chodel, Marek Romanowski z Chodla i Adam Lipa z Fajsławic. Zakończenie pleneru rzeźbiarskiego zbiegło się z wizytą w Parafii Pawłowskiej ks. biskupa pomocniczego Józefa Wróbla, który w dni 22 czerwca br. w obecności proboszcza tutejszej parafii ks. kanonika Wiktora Łopucha, Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisława Krupy oraz zgromadzonych mieszkańców dokonał poświęcenia Izb Rzemiosła Pawłowskiego oraz powstałych rzeźb.
Zakończony plener rzeźbiarski był pierwszym z etapów spotkań z "Ginącymi Zawodami", jakie w tym roku bieżącym przygotowała Gmina Rejowiec Fabryczny.
Warsztaty bednarskie, które odbyły się w dniach 7-11 lipca br. były kolejną możliwością spotkań z dawnym rzemiosłem zorganizowaną dla mieszkańców Gminy i Lokalnej Grupy Działania "Promenada S12".
W tych warsztatach udział wzięło 5 mężczyzn, którzy w ciągu tygodnia mieli możliwość wykonania beczek tradycyjną formą, z wykorzystaniem dawniej używanych narzędzi i przyrządów ( Kobyliczka, ośniki, zacambry, spusty itp.). Zajęcia praktyczne związane z wytwarzaniem beczek zostały poprzedzone niezbędną i bardzo istotną, popartą ponad stupięćdziesięcioletnią tradycją, wiedzą teoretyczną, która obejmowała między innymi wiadomości z zakresu doboru odpowiedniego drewna, sposobów i metod wyginania klepek oraz innymi istotnymi wiadomościami z zakresu bednarstwa.
Tegoroczne spotkania z "Ginącymi zawodami", które odbywały się w ramach projektu "Odkrywamy na nowo stare rzemiosła" zakończył XIII Jarmark Pawłowski. Tradycyjnie już w pierwszą niedzielą sierpnia do Pawłowa tłumnie zjechali wielbiciele twórczości i rzemiosła ludowego.
Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się 182 wystawców (twórców i rękodzielników ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Rodzinnych Gospodarstw produkujących zdrową żywność). W dniu Jarmarku przybyło 158, wystawców przeważnie z terenu Województwa Lubelskiego, którzy oferowali sprzedaż swoich wyrobów na kiermaszu. Wśród sprzedających nie brakowało również wystawców z innych województw ( małopolskie, świętokrzyskie, podlaskie, mazowieckie). Część z wystawców prowadziła na swoich stoiskach pokazy wykonywania swoich zawodów ( garncarze, bednarze, kowale, rzeźbiarze, koronkarze, wikliniarze i inni). W trakcie jarmarku na scenie wystąpiło 6 kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Wystąpiły między innymi Zespoły śpiewacze "Pawłowianki", "Seniorki" z miejscowości Kanie Stacja i "Radość" z Liszna oraz Kapele "Siedliszczanie", Kapela "Zwierzyniecka" i kapela "Uroczyska" z Krasnegostawu, a także młodzież i dzieci z Zespołu Szkół w Pawłowie oraz zespół folkowy "Drewutnia" i folklorystyczny "Rokiczanka".
Rozstrzygnięto również organizowane w trakcie imprezy konkursy:
• XIV Konkurs Garncarski
• VI Konkurs Kulinarny "O Złotą Chochlę"
• Konkurs na najatrakcyjniej prezentowany "Ginący Zawód"
Do XIV Konkursu Garncarskiego, który tak jak Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody" odbywał się pod patronatem marszałka Województwa Lubelskiego Pana Sławomira Sosnowskiego prace swoje zgłosiło dziewięciu garncarzy z terenu województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.
Temat tegorocznego konkursu garncarskiego obejmował wykonanie "Kompletu do herbaty".
Temat ten przygotowany został jeszcze w roku ubiegłym przez nieodżałowanego mistrza garncarstwa Aleksandra Filipczuka, którego Bóg zbyt wcześnie powołał do siebie.
Po dokonaniu oceny komisja postanowiła przyznać:
- dwa równorzędne I miejsca Panu Piotrowi Skibie z Jadwisina i Panu Leszkowi Kiejdzie z Pawłowa
- Miejsce II Panu Sebastianowi Kozłowskiemu z m. Kamionka
- Miejsce III Panu Arturowi Żołnaczowi z Pawłowa
- Wyróżnienie Panu Janowi Kudrewiczowi z m. Czarna Wieś Kościelna, województwo podlaskie.
Nagrody finansowe dla uczestników konkursu ufundował Urząd Wojewódzki Województwa Lubelskiego.
VI Konkurs Kulinarny odbywał się w trzech kategoriach:
- produkty pochodzenia zwierzęcego
- produkty pochodzenia roślinnego
- produkty inne.
Do oceny zgłoszono 35 potraw. W poszczególnych kategoriach zwyciężyły:
• Pani Agnieszka Okoń za roladki ziemniaczane z mięsem
• Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Marynin za Piróg z kaszą jaglaną
• Pan Mieczysław Janik za krupnik pszczelowolski.
Nagrodę główną "Złotą Chochlę", na najlepszy produkt zdobyła Pani Anna Kopeć z miejscowości Krasne za ziemniaki babuni ze zsiadłym mlekiem.
Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego jest konkurs na najatrakcyjniej prezentowany "Ginący zawód", konkurs ten przebiega w dwóch równoległych kategoriach.
Pierwszą z nich jest ocena zgłaszanych do konkursu stoisk przez powołaną do tego celu komisję, która postanowiła nagrodzić stoiska:
• garncarza Sebastiana Kozłowskiego - I miejsce,
• kowala Łukasza Wnukowskiego - miejsce II
• kowala Piotra Marczydło - miejsce III
Wyróżnieniem nagrodzono Pana Mariana Rzepeckiego właściciela Starej Bednarni.
Drugą formą wyłonienia zwycięzcy w tym konkursie jest oddawanie głosów przez uczestników Jarmarku na wybrane stoisko kiermaszowe. Nagrodę w głosowaniu publiczności zdobyła Pani Jadwiga Żukowska z Bezku.
XIII Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody" jak zwykle zakończył się zabawą taneczną na miejscowym rynku i energetycznym pokazem sztucznych ogni.