Już po raz ósmy, przy pięknej pogodzie w dniu 2 sierpnia na Rynku w Pawłowie spotkali się miłośnicy rękodzieła ludowego na Jarmarku Pawłowskim "Ginące Zawody" W tym roku udział wzięło ok. 200 twórców ludowych z terenu wschodniej Polski reprezentujących przeważnie zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi. Jarmark rozpoczęliśmy o godzinie 900 kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo. Swoje wyroby oferowali przedstawiciele bednarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, dekupażu, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. To co nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość osobistego wykonania dzieła rękodzielniczego na przykład na kole garncarskim, warsztacie tkackim, zapoznania się z techniką dekupażu czy z innymi urządzeniami, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego "Ginące Zawody" jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. Na scenie wystąpiły w tym roku kapela lwowska "FIDELIS" z Przemyśla, kapela "Orzechowiacy" z gminy Zurawica, kapela "Sami Swoi" z Rejowca, zespoły śpiewacze "Radość" z Liszna, "Ale Babki" i "Cykady" z Dorohuska oraz zespół biesiadny "Trzy plus jedna" z Zamościa.
W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto trzy zaplanowane konkursy:
Na potrawę lokalną "O Złotą Chochlę". Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali:
• I miejsce dla Grupy Odnowy Miejscowości Kanie - Stacja za produkt pochodzenia zwierzęcego "Kasza dębowa z dzikiem"
• I miejsce dla Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa za produkt pochodzenia roślinnego "Krokiety ze szpinakiem i sosem czosnkowym"
• I miejsce dla Grupy Odnowy Miejscowości Wólka Kańska za produkt pochodzenia mieszanego "Fasolka po strażacku".
Tytuł "Złotej Chochli" otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa za "krokiety ze szpinakiem i sosem czosnkowym".
Starosta Chełmski Pan Kazimierz Stocki wręczył nagrody dla uczestników IX Powiatowego Konkursu Garncarskiego, którego laureatami zostali:
Dwa I miejsca równorzędne zajęli:
• Pan Leszek Kiejda z Pawłowa
• Pan Paweł Pilecki z Ostrowca Świętokrzyskiego
• II miejsce również równorzędne przypadło Panom Sławomirowi Żołnaczowi z Pawłowa i Sebastianowi Kozłowskiemu z Krowicy
• III miejsce przyznano Panu Piotrowi Skibie z Jadwisina
W trzecim konkursie "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu" sami uczestnicy jarmarku decydowali kto w nim zwycięży. Największą liczbę głosów uzyskało stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezic gmina Piaski tym samym zajmując I miejsce w konkursie. II miejsce zajęło stoisko Kowalstwo Panów Piotra i Krzysztofa Marczydło z Chełma, III miejsce zajęło stoisko z rzeźbą Pana Kazimierza Pawelca z Siostrzytowa gmina Trawniki.
Nagrody dla zwycięzców w tym konkursie wręczył Pan Krzysztof Grabczuk Marszałek Województwa Lubelskiego, który wylosował także trzy osoby spośród głosujących a mianowicie:
1)Pani Anna Kochuć z Kłębowa gmina Piaski
2)Pan Jacek Kowalczyk z Ignasia gmina Fajsławice
3)Pani Teresa Sęk z Brzeziczek gmina Piaski
które zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez Zakłady Meblarskie "Meblotap" z Chełma.
Dla dzieci zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń rekreacyjnych oferowane były przez firmę Fantazy z Lublina. Dodatkową atrakcją były przejażdżki kucykami. W godzinach 1200- 1400 Panie z Adamowa gmina Rejowiec przedstawiły pokaz naturalnego jeździectwa w tym
- zrozumienie końskiej mowy
- zajeżdżanie konia bez przemocy
- bezpieczeństwo jeźdźca i konia
Smaczne i niedrogie tradycyjne potrawy oferowały gospodynie zrzeszone w Rejowieckim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, Stowarzyszeniu Przyjaciół Pawłowa oraz mieszkańcy gminy. Dodatkowo występy kapel i zespołów folklorystycznych wśród kupujących nadawały niepowtarzalnego uroku naszej imprezie. Również w tym roku odwiedziła nas kilkutysięczna rzesza miłośników i zwolenników folkloru. Prawdziwym hitem okazał się energetyczny pokaz sztucznych ogni o godz. 2200. Jarmark zakończył się zabawą na Rynku przy zespole "Kawer" z Białej Podlaskiej.
Jako uroczystość towarzysząca Jarmarkowi o godzinie 1000 na Rynku w Pawłowie odbył się uroczysty apel z włączeniem Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Kanie do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W uroczystości uczestniczyły także jednostki OSP Rejowiec i OSP Wólka Kańska. Była to także okazja do odznaczeń za wkład pracy w realizację zadań służbowych oraz szeroką współpracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej, których dokonali zaproszeni goście - Druh Kazimierz Stocki W-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Starosta Chełmski, brygadier Tadeusz Dołgań - Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Druh Kazimierz Smal - Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zdzisław Krupa - Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny.
Serdecznie zapraszamy na przyszły rok.
zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie i Tadeusza Bonieckiego z Chełma