Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym była organizatorem akcji profilaktyczno – edukacyjnej, którą zrealizowano 30 lipca 2015 roku podczas zajęć świetlicowych w ramach kampanii „Odpowiedzialny Kierowca 2015” oraz „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko” na terenie sołectwa Józefin.

W akcji wzięli udział mieszkańcy sołectwa, głównie dzieci i reprezentanci rodziców. Spotkali się oni z przedstawicielami Straży Ochrony Kolei z posterunku w Chełmie: przodownikami - panem Bartoszem Durko i panem Józef Bieleckim oraz starszymi przodownikami - panem Mariuszem Świderczukiem i panem Marcinem Parada oraz przedstawicielką Sekcji Eksploatacji Kolei w Chełmie – panią Janiną Pędzińską. Zapoznali oni mieszkańców sołectwa z zasadami bezpieczeństwa i zachowania się na dworcach kolejowych, w pociągach, na peronach, na torach kolejowych, w ich pobliżu oraz przejazdach kolejowo-drogowych, a także skutkach wynikających z ich nie przestrzegania. Dzieci miały również okazję przymierzyć kamizelkę lub kask, którymi na co dzień posługują się Strażnicy Ochrony Kolei. Uczestnicy akcji mieli również okazję zapoznać się ze specjalistycznym wyposażeniem samochodu – Mobilnym Centrum Monitoringu. Dodatkową atrakcją był pokaz tresury psa służbowego Straży Ochrony Kolei.

Dla dzieci uczestniczących w akcji przedstawiciele kolei przygotowali również gadżety w postaci opasek odblaskowych , kubków oraz książeczki edukacyjne „Bezpieczny przejazd” z płytką CD. Dodatkowo wszyscy uczestnicy akcji otrzymali ulotki informacyjne z serii „Bądź bezpieczny. Życie czeka.” – „Widać mnie. Noszę odblaski” oraz „Bezpiecznie - tam i z powrotem” ,rodzice zaś książeczki „Kierowca i alkohol”. Sołtys wsi Pani Czesława Trojnara w dni poprzedzające akcję przekazywała mieszkańców sołectwa ulotki informacyjne , w tym ulotkę – „Instrukcja bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych”.

W realizację zadania zaangażował się również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie , który przekazał na potrzeby realizacji zadania kamizelki i opaski odblaskowe oraz odblaski. Akcję wsparli także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie .

W trakcie zajęć plastycznych dzieci wypełniały kolorowanki związane z tematyką akcji, a mianowicie z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowo-drogowych oraz przepisami ruchu drogowego.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy przygotowane przez członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

03082015 Festyn w Józefinie z Gm - galeria zdjęć