Sobota, 4 maja 2024     Kontrast:

28.11.2022 otwarto dla podróżnych nowy dworzec kolejowy Kanie naszej. Jest to długo oczekiwana inwestycja, o którą mieszkańcy i Samorząd Gminy zabiegali we władzach PKP.

100 0332

Budynek dworcowy o nowoczesnej kubaturze i innowacyjnych rozwiązaniach został zaakceptowany przez podróżnych i mieszkańców. Budynek jest ogrzewany i klimatyzowany, dostosowany dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi, bardzo wygodny i przyjazny dla pasażerów. W kubaturze budynku oprócz poczekalni znalazło się miejsce na część komercyjną do wynajęcia –  w chwili obecnej nie zagospodarowane. Obiekt jest zabezpieczony monitoringiem oraz oświetlony. Rozwiązano problem garażowania rowerów poprzez wykonania miejsc do ich postoju pod zadaszeniem ze stacją naprawy rowerów. Niestety wykonano tylko 8 miejsc postojowych dla samochodów, a codziennie na pobliskim placu postojowym podróżni pozostawiają kilkadziesiąt samochodów dziennie. Nowy obiekt dworca jest wizytówką PKP w miejscowości Kanie- Stacja, wizytówką tej miejscowości jak też Gminy Rejowiec Fabryczny. Pozostają jeszcze dwa problemy do rozwiązania w przyszłości. Pierwszy to zagospodarowanie dotychczasowego ponad stuletniego budynku dworcowego w dobrym stanie technicznym. W tym przypadku Samorząd Gminy będzie rozmawiał z PKP jako właścicielem  obiektu. Drugi to wykonanie parkingu dla samochodów na działce kolejowej tymczasowo utwardzonej tłuczniem przez Samorząd Gminy przy współpracy z PKP. Liczymy tutaj na środki zewnętrzne, w tym przede wszystkim krajowe i unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego. W obu przypadkach właścicielem obiektu i terenu jest PKP i liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie. Dziękuję jednocześnie Dyrekcji PKP za dotychczasową owocną współpracę.

100 0321

100 0322