ŻNIWA ZAKOŃCZONE, PLONY ZEBRANE, PRZYSZEDŁ CZAS NA ŚWIĘTOWANIE.

W dniu 02 września 2018 roku w sołectwie Wólka Kańska, gm. Rejowiec Fabryczny odbyły się dożynki gminno-parafialne. Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą świętą poprzedzoną korowodem, który przeszedł spod kaplicy MB w Wólce Kańskiej na plac przed świetlicą wiejską gdzie odprawiona została msza. Mszę świętą  celebrowali : Ks. Roman Knyś – Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem oraz  Ks. Kanonik Wiktor Łopuch -  Proboszcz Parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Pawłowie.  Kazanie wygłosił ks. Roman Knyś .

Podczas ofiarowania delegacje z poszczególnych sołectw zaprezentowały wieńce dożynkowe wykonane z tegorocznych zbóż przystrojone pięknymi kolorowymi kwiatami , dorodnymi owocami i warzywami.

Po zakończonej mszy świętej Starostowie Dożynek oraz Włodarze Gminy częstowali chlebem uczestniczących w uroczystościach dożynkowych.

Starostami dożynek byli: Pani Olga Fijałkowska zam. Stacja –Kanie oraz Pan Andrzej Dzirba zam. Wólka Kańska –Kolonia. Starosta dożynek( kawaler) prowadzi własne gospodarstwo rolne o pow. 50 ha. Gospodarstwo nastawione na produkcję zbóż i roślin strączkowych. Pan Andrzej jest również hodowcą koni zimnokrwistych, jeden z koni ma tytuł v-ce championa Polski ogierów rasy Arden oraz championa koni zimnokrwistych województwa lubelskiego. Starosta jest radnym Rady Powiatu Chełmskiego, gdzie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rolnictwa oraz delegatem do Lubelskiej Izby Rolniczej.

Starościna Dożynek wraz z mężem Dominikiem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 20 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję owoców miękkich malina, truskawka, porzeczka czarna. Gospodarstwo posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Zawodowo pracuje jako radca prawny w Lublinie.

Część oficjalną Dożynek otworzył Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisław Krupa, następnie głos zabrali zaproszeni goście między innymi, Pan Krzysztof Grabczuk – Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Jerzy Kwiatkowski – Radny  Rady Powiatu Chełmskiego,  Pan Andrzej Dzirba - Radny Rady  Powiatu Chełmskiego, oraz Pan Mirosław Maziarz -  Przewodniczący Rady Gminy Rejowiec Fabryczny. W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe z terenu Gminy Rejowiec Fabryczny : Radość, Pawłowianki , Seniorki  oraz Echo .

W trakcie dożynek rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu zgłoszono 11 wieńców. Komisja ds. oceny wieńców przyznała pierwsze miejsce  dla  wieńca z Liszna -Kolonii , drugie z Wólki Kańskiej, zaś trzecie  z Domu Pomocy Społecznej w Kaniem.  Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. Były również ogłoszone konkursy na najlepszy wypiek z ciasta kruchego – Pierwsze Miejsce Pani Maria Kociuba  oraz chleba tradycyjnego Pierwsze miejsce zajęła Pani Krawczyk Teresa .

Uroczystości dożynkowe zakończyły się zabawą taneczną, której przygrywał Pan Tadeusz Kubacki z Liszna, zabawa trwała do godziny 2300.

Głównym Sponsorem dożynek była Gmina Rejowiec Fabryczny, Dożynki Wólka Kańska 2018  zasponsorowali  również  przedsiębiorcy działający na terenie Gminy Rejowiec Fabryczny.

IMGP0780

IMGP0817