W dniu 4 sierpnia na Rynku w Pawłowie, już po raz dwunasty, spotkali się miłośnicy rękodzieła ludowego na Jarmarku Pawłowskim - Ginące Zawody. W tym roku udział zgłosiło ponad 180 twórców ludowych z terenu wschodniej Polski reprezentujących przeważnie zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi oraz kilkadziesiąt Kół Gospodyń i Pszczelarskich, które promowały regionalną i zdrową żywność. Jarmark rozpoczęliśmy przy pięknej pogodzie kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo. W tym roku odwiedzający nasz jarmark nie zobaczyli straganów z przedmiotami nie mającymi nic wspólnego z twórczością i rzemiosłem ludowym. Regulamin Jarmarku nie przewiduje bowiem od tego roku, sprzedaży wyrobów, które można kupić na zwykłych, codziennych targach, które odbywają się w prawie każdej miejscowości. Zabrakło również straganów i kramów z wyrobami odpustowymi.
Od godziny 9 swoje wyroby oferowali przedstawiciele bednarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, dekupażu, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. To co nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość osobistego wykonania dzieła r ękodzielniczego na przykład na kole garncarskim, warsztacie tkackim, zapoznania się z techniką dekupażu czy z innymi urządzeniami, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. O godzinie 10.30 na scenie jako pierwsze wystąpiły dzieci i młodzież z formacji tanecznej Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie, następnie o godzinie 10,40 wystąpił zespół wokalny "VOREVER YOUNG" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie a o 11.15 można było podziwiać występ młodej wokalistki z Hruszowa Marlena Stangryciuk. Jak zawsze nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego - Ginące Zawody jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. Na scenie a także poza sceną wystąpiły w tym roku zespoły śpiewacze z Gminy Rejowiec Fabryczny "Radość" z Liszna, Pawłowianki z Pawłowa oraz Tarnogrodzka Kapela Ludowa, Kapela Ludowa "Bokoryna" z Rudy Huty, "Męska Kapela" z Dorohuska, Kapela ludowa "Sami Swoi" z Rejowca.
W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto trzy zaplanowane konkursy :
Pierwszy konkurs Na potrawę lokalną "O Złotą Chochlę" - Patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem" w Lublinie.
Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali : Kategoria - Produkty pochodzenia zwierzęcego
• Miejsce I - Kurczak nadbużański - Pani Henryka Prus z Koła Gospodyń Wiejskich w Dubience.
Kategoria - Produkty pochodzenia roślinnego
• Miejsce I - Pasztet z cukinii - Pani Zofia Stepaniuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Sawinie.
Kategoria - Produkty inne
• Miejsce I - Nalewka z płatków róży - Pani Wiesława Kuśnierczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Dubience.
Nagroda - "Złota Chochla" została przyznana Pani Henryce Prus za potrawę zwierzęcą "Kurczak nadbużański ".
Drugi konkurs - XIII Powiatowy Konkurs Garncarski
W imieniu Starosty Chełmskiego nagrody wręczyła Pani Maria Patra Wicestarosta Powiatu Chełmskiego oraz Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny Pan Zdzisław Krupa, laureatami konkursu zostali :
I miejsce Artur Żołnacz
Imiejsce Sławomir Żołnacz
IImiejsce - Paweł Pilecki
IImiejsce -Sebastian Kozłowski
IIImiejsce - Leszek Kiejda
W trzecim konkursie "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu"
Miejsce I zajął Pan Sławomir Żołnacz - garncarstwo, w tym konkursie wyróżnienie przypadło Stowarzyszeniu Kobiet Gminy Puchaczów. Natomiast nagrodę publiczności zdobył Pan Piotr Marczydło - kowalstwo.
Dla dzieci przygotowano zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń rekreacyjnych przez firmę Fantazy z Lublina. Dodatkową atrakcją były spacery na kucykach. W godzinach 13.00 - 15.00 wielką trakcją okazał się pokaz starych motocykli dokonany przez grupy motocyklowe "Niedźwiedzie Wschodu", i Harley Davidson Club Lublin oraz o godzinie 16.00 występ zespołu Brathanki.
O zabezpieczenie kulinarne zadbały gospodynie zrzeszone w Rejowieckim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, Zespół Szkół w Pawłowie oraz Koła Gospodyń z Gminy Rejowiec Fabryczny.
Również w tym roku odwiedziła nas kilkutysięczna rzesza miłośników i zwolenników folkloru. Zapierającym dech w piersiach okazał się energetyczny pokaz sztucznych ogni wykonany przez firmę Efekt z Chełma o godz. 23.00.
Jarmark zakończył się zabawą na Rynku przy zespole muzycznym SK-1.
Serdecznie zapraszamy na przyszły rok.