Projekt realizowany przez Gminę Rejowiec Fabryczny z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Przy pięknej pogodzie w dniu 7 sierpnia na Rynku w Pawłowie spotkali się miłośnicy rękodzieła ludowego na X jubileuszowym Jarmarku Pawłowskim "Ginące Zawody". W tym roku udział wzięło ok. 150 twórców ludowych z terenu wschodniej Polski reprezentujących przeważnie zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi. Jarmark rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo. Swoje wyroby oferowali przedstawiciele bednarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, dekupażu, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. To co nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość osobistego wykonania dzieła rękodzielniczego na przykład na kole garncarskim, warsztacie tkackim, zapoznania się z techniką dekupażu czy z innymi urządzeniami, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego "Ginące Zawody" jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. Na scenie wystąpiły w tym roku zespoły śpiewacze "Radość" z Liszna, "Kresowianki", Kapele ludowe "Lubartowiacy", "Łopieniczacy", "Cyja", "Koral" z Kamienia, Kapele podwórkowe z Siedlisk, "Pieśni Czar" oraz zespól ludowy "Relaks" z Trawnik. Gwiazdą tegorocznego Jarmarku był \ Międzynarodowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca Romów.
W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto trzy zaplanowane konkursy:
Na potrawę lokalną "O Złotą Chochlę". Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali :
I miejsce dla Pan Andrzeja Grzegorczyka z Fajsławic za produkt pochodzenia zwierzęcego "Karp pieczony w ziołach"
I miejsce dla Grupy Odnowy Miejscowości Wólka Kańska za produkt pochodzenia roślinnego "Placek babciny z jaglaną kaszą na słodko"
I miejsce dla Pani Janiny Guściory za produkt pochodzenia mieszanego "Nalewka miętowa".
Tytuł "Złotej Chochli" otrzymała Grupa Odnowy Miejscowości Wólka Kańska za " Placek babciny z jaglaną kaszą na słodko" - produkt pochodzenia roślinnego.
Starosta Chełmski wręczył nagrody dla uczestników XI Powiatowego Konkursu Garncarskiego, którego laureatami zostali:
I miejsce - Pan Paweł Pilecki z Kątów Denkowskich
II miejsce - Pan Leszek Kiejda z Pawłowa
III miejsce - Sebastian Kozłowski z Krowicy
W trzecim konkursie "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu" największą liczbę głosów uzyskało stoisko:
Pana Leszka Kiejdy z Pawłowa - garncarstwo
II miejsce Pan Sławomir Żołnacz- Pawłow - garncarstwo
III miejsce Oleksiejuk Anna, Kudelska Anna - dekupaż
Nagroda publiczności została przyznana Pani Annie Oleksiejuk i Annie Kudelskiej. Nagrody dla zwycięzców w tym konkursie wręczył Wójt Gminy Pan Zdzisław Krupa Dla dzieci zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń rekreacyjnych oferowane były przez firmę Fantazy z Lublina. Dodatkową atrakcją były występy animatorów - dwóch szczudlarzy i clowna.
Smaczne i niedrogie tradycyjne potrawy oferowały gospodynie zrzeszone w Rejowieckim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, Stowarzyszeniu Przyjaciół Pawłowa oraz mieszkańcy gminy. Dodatkowo występy kapel i zespołów folklorystycznych wśród kupujących nadawały niepowtarzalnego uroku naszej imprezie.
Prawdziwym hitem okazał się energetyczny pokaz sztucznych ogni o godz. 22. Jarmark zakończył się zabawą na Rynku przy zespole :"Orinoko" z Biłgoraja
Serdecznie zapraszamy na przyszły rok.